12-päevane Sisevete festival, mis on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist, kulgeb mööda kolme siseveekogu – Peipsit, Emajõge ja Võrtsjärve – sõitva paadikolonni rütmis. Iga päev randuvad vetesõitjad vähemalt ühes teele jäävas sadamas, kus ootab ees tasuta kultuuriprogramm nii paatidega sõitjaid kui ka festivali külalisi. Kokku peatub festival 18 sadamas.
Kultuuriprogrammide loomisel lähtuvad festivali korraldajad sellest, et iga sadamapaik peegeldaks just selle koha omanäolisust ja tutvustaks kogukonda. Selle jaoks esinevad festivalil mitmed kohalikud kultuurikollektiivid. Näiteks Suislepa sadamas, 9. juulil, mängib muusikat neljaliikmeline pereansambel Kõlavad Karmoškad ning sama päeva õhtul astub Pikasilla sadamas üles Nedsaja Küla Bänd ja torupillimeister Ants Taul.
Lisaks kohalikele talentidele saab väisata väikesadamate kontserte, milles astuvad üles kodumaised tuntud artistid. Kui tuua mõned näited, siis 30. juuni õhtul esineb Mustvee sadamas mitmete Eesti muusikaauhindadega pärjatud ja Eestit Eurovisioonil esindanud Stefan. 5. juuli õhtul kõlavad Luunja sadamas lood nagu „Mina pean sambat tantsida saama“, „Kodusõda“ ja „Ära jahtu“, sest lavale astub legendaarne Singer Vinger. 7. juuli lõunal võtab aga festivali külalised muusikalisse embusesse Mari Jürjens ning sama päeva õhtul kõlab Ulge sadamas armastatud ansambel Dagö. 8. juuli õhtul viivad kuulajaid muusikalisele rännakule Kadri Voorand ja Mihkel Mälgand – voorandlikult eheda, päriselulise ja tunneteküllase muusikaga.
Festivali lõpuõhtul, 10. juulil saavad külalised ja osalejad Linaski sadamas osa eksklusiivsest kontserdielamusest – esineb Norra folkmuusika bänd Gangar, kes on varasemalt üles astunud ka Viljandi Folgil. Gangari looming on inspireeritud Norra rahvamuusikast, lisades sellele kaasaegset rokki, folk-metalit ja jazzi.
Sisevete festivali ühe korraldaja, Eveli Jürgensoni sõnul on festivalil veel palju üllatusi varuks. „Kevade jooksul avaldame festivali kodulehel kogu 12-päevase kultuuriprogrammi ning seda saan kindlalt öelda, et tasemel artiste kohalikest kogukondadest, Eesti muusikamaastikult kui ka piiri tagant astub üles veel,“ sõnas Jürgenson.
Suvise sündmuse teise korraldaja, Jaanika Kaljuvee sõnutsi saavad festivali külalised lisaks muusika nautimisele võtta osa ka harivates õpitubadest. „Näiteks saavad huvilised osaleda Eesti Maaülikooli teadlaste vestlusringis, õppida meistrite käe all kalaroogade valmistamist või kuulata Vladislav Koržetsi kalandusteemalisi jutuajamisi,“ rääkis Kaljuvee. Ta lisas, et neljajalgsete sõbrad saavad Sisevete festivalil näha tegutsemas Lõuna-Eesti veepäästekoerte gruppi „Märjad Käpad“.
Festivali kava:
laupäev 29.06 – Vasknarva sadam
pühapäev 30.06 – Mustvee sadam
esmaspäev 01.07 – Varnja sadam
teisipäev 02.07 – Mehikoorma sadam
kolmapäev 03.07 – Räpina sadam
neljapäev 04.07 – Piirissaar sadam
reede 05.07 – Luunja sadam
laupäev 06.07 – Emajõe festival – Ulila sadam
pühapäev 07.07 – Ulila sadam – Jõesuu sadam – Oiu sadam – Ulge sadam
esmaspäev 08.07 – Ulge sadam – Valma sadam – Veldemani sadam
teisipäev 09.07 – Veldemani sadam – Kivilõppe kordon – Suislepa sadam – Pikasilla
kolmapäev 10.07 – Pikasilla sadam – Limnoloogia sadam – Linaski sadam
Sisevete festival on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist ning see toimub tänavu neljandat korda. Festivali käigus seilab paadikolonn ligi 500 kilomeetrisel teekonnal mööda Peipsit, Emajõge ja Võrtsjärve, mis on pikim laevatatav teekond meie siseveekogudel. Festivalist osavõtt nii paadiga sõites kui ka mööda maismaad tulles on kõikidele tasuta.